Dentysta - poradnik pacjenta - Dla stomatologów

Dentysta Bytom

Usunięcie zęba i co dalej?

Zaniedbanie zębów wiąże się w większości z koniecznością ich poważniejszego leczenia. Jest to najczęściej leczenie kanałowe, lub też w poważniejszych przypadkach konieczne jest usunięcie zęba. O ile są to zęby trzonowe to jedyny problem, jaki

Dentysta - poradnik pacjenta - Dla stomatologów Dentysta Bytom
możemy mieć, to problemy z gryzieniem. Problem pojawia się, jeżeli usunięte zostają zęby z przodu, co wiąże się z mniejszą estetyką, jak również pogorszeniem pewności siebie. Osoby, którym został usunięty jeden ząb lub też kilka często nie chcą się uśmiechać. Z tego też względu, aby podnieść ich samoocenę, konieczne jest wstawienie nowego zęba. Tym już jednak zajmują się protetycy, którzy mogą odtworzyć ząb w postaci stałej, lub też w postaci ruchomej. Sztuczne zęby stałe są na pewno mniej kłopotliwe, ze względu na to, że wymagają takiej samej pielęgnacji, jak pozostałe zęby. W przypadku protez ruchomych pojawia się dodatkowa konieczność wyjmowania ich z ust i dodatkowego ich czyszczenia, jak również zakładania ich z powrotem. Jak więc widać, że dzięki najnowocześniejszym technologiom, mimo usunięcia zęba istnieje ratunek dla pustego miejsca po wyrwanym siekaczu czy trzonowcu.


O leczeniu dentofobii

Sedacja wziewna podtlenkiem azotu określana jest jako stan fizycznego odprężenia, przyjemnego oszołomienia, oderwania od rzeczywistości przy jednoczesnym zachowaniu u pacjenta podstawowych odruchów i świadomości. Podczas sedacji bardzo duże znaczenie szczególnie u dzieci mają sugestie hipnotyczne. Opowiadając małemu pacjentowi, że podczas zabiegu znajduje się w bajkowym królestwie, kosmosie lub innym wymarzonym przez niego miejscu wykorzystujemy w pełni działanie podtlenku azotu. Opierając się na samym farmakologicznym działaniu podtlenku bez sugestii hipnotycznych jego skuteczność może być niewielka. Skuteczność sedacji wziewnej wynosi około 80% i zależna jest od kilku czynników, takich jak doświadczenie lekarza, podatność pacjenta na tę metodę uspokojenia, wiek i konstytucja psychofizyczna pacjenta. Kwalifikacja pacjentów do sedacji wziewnej opiera się na wskazaniach i przeciwwskazaniach do jej stosowania. Metoda ta posiada wiele wskazań do których należy silny lęk przed leczeniem stomatologicznym, silny lęk przed iniekcjami, nadmierny odruch wymiotny, nadpobudliwość nerwowa, konieczność wykonywania długich i nieprzyjemnych zabiegów. Poza tym sedacja wziewna powinna być metodą z wyboru u pacjentów z astmą, padaczką, chorobami serca, nadciśnieniem krwi czy hemofilią.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dentofobia


Warto dbać o swój uśmiech

Jeżeli już dawno temu nie byliśmy u stomatologa to czas to zmienić! Zdajmy sobie w końcu sprawę z tego, że to właśnie on jest w tanie nam pomóc uporać się z wieloma problemami z naszym uzębieniem. Okazuje się niestety, że naprawdę wielu z nas narzeka i wciąż skarży się na wady, jakie mają ząbki. Wśród nich jest ich nieciekawy kolor, który z bielą nie ma za wiele wspólnego. Ponadto bardzo wielu ludzi odczuwa dyskomfort, czasem nawet i ból, który spowodowany jest zwykle ubytkami w zębinie. Warto jest to zmienić i w końcu zacząć być zadowolonym z własnego uśmiechu. Pamiętajmy, że jest on naszą wizytówką, która może sprawić, że zyskamy sympatię wielu ludzi i sami będziemy bardziej pewni siebie. I o to chodzi!

Jeżeli mamy jakiekolwiek problemy z naszymi zębami, to pamiętajmy, że za większość z nich odpowiadamy my sami. Wielu ludzi nie zwraca uwagi między innymi na to, że trzeba przynajmniej raz na pół roku udawać się na wizyty kontrolne, które wykażą, czy z naszymi ząbkami wszystko jest w porządku. A przecież warto jest to wiedzieć. Nie zapominajmy, że na całe dorosłe życie mamy tylko jedne zęby, toteż warto jest o nie dbać. Przestańmy odkładać wizytę u stomatologa i zaufajmy współczesnej medycynie, które może naprawdę bardzo mocno nam pomóc. Musimy tylko tej pomocy chcieć. Jeżeli odważymy się na to, by w końcu zapisać się na wizytę u dentysty, na pewno poczujemy psychiczną ulgę, że ten krok mamy już za sobą.