Leczenie zębów - temat rzeka - Dla stomatologów

gabinet stomatologiczny cieszyn

Zalety posiadania zębów bez przebarwień

Każdy chciałby posiadać białe zęby, które dodają człowiekowi uroku i stają się synonimem tego, że dba on o zdrowie. Dlatego wybielające pasty do zębów są obecnie bardzo popularne. Trzeba przyznać, że rzeczywiście

Leczenie zębów - temat rzeka - Dla stomatologów gabinet stomatologiczny cieszyn
potrafią one skutecznie wybielać zęby i usuwać z nich różne przebarwienia. Zaletą posiadania zębów bez przebarwień jest fakt, że nie tylko wyglądają one bardzo dobrze, ale są zdrowe i rzadziej będą wymagały leczenia. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby wybielanie zębów stosowane na co dzień było bezpieczne, dlatego w przypadku braku efektów domowego wybielania lepiej jest udać się do dentysty niż sięgać po coraz silniejsze środki. Tylko dentysta będzie mógł wybrać dla swojego pacjenta najlepszy zabieg wybielający zęby.

Płyny do płukania ust zyskały w ostatnich latach ogromną popularność. Dzieje się tak dlatego, że zaczęto bardzo podkreślać obowiązek dbania o zęby, a płyny do płukania ust mogą stanowić bardzo dobre uzupełnienie dla codziennie stosowanej pasty do zębów czy nici dentystycznej. Wśród płynów do płukania ust można wymienić takie, które są bardzo delikatne oraz silnie miętowe i posiadające działanie wybielające. Natomiast za naprawdę dobre płyny do płukania ust można uznać takie, które są polecane przez dentystów i posiadają atesty stomatologiczne. Mogą być one kupowane pojedynczo lub w zestawach, w skład których wchodzą nie tylko środki do mycia i czyszczenia zębów, ale też żele pod prysznic i środki do higieny intymnej.


Zapobieganie powstawaniu próchnicy

Za podstawową przyczynę powstawania próchnicy uznaje się jedzenie słodkości połączone z nieregularnym szczotkowaniem zębów. Natomiast powstawaniu przebarwień na zębach sprzyja częste picie kawy oraz palenie papierosów. Dlatego najlepszym sposobem na zapobieganie próchnicy jest częste mycie zębów i stosowanie odpowiednich nici dentystycznych w celu usuwania z zębów resztek pokarmów. Natomiast zapobieganiu powstawania próchnicy służą częste przeglądy dentystyczne, w czasie których dentysta będzie mógł nie tylko ocenić stan uzębienia swojego pacjenta, ale też doradzić mu, jakich past do zębów powinien używać żeby dobrze dbać o zęby. Dzięki szybkiemu rozpoznaniu problemów z zębami będzie mógł również rozpocząć w razie potrzeby właściwe leczenie.

Zachowaniu zębów w dobrym stanie służy przede wszystkim regularne ich szczotkowanie oraz używanie nici dentystycznej. Trzeba jednocześnie pamiętać o tym, żeby kupować dobre pasty do zębów i płyny do płukania ust. Ważne jest także, aby wieczorami nie zajadać się słodkościami i nie jeść już po umyciu zębów. Jednak trzeba pamiętać, że nawet najlepiej wyglądające zęby z czasem mogą się psuć, dlatego każdy powinien często chodzić do dentysty i poddawać się przeglądowi dentystycznemu. Dentystyczne leczenie zapobiegawcze najpierw może polegać na bezbolesnym leczeniu ozonem, a następnie na wypełnianiu niewielkich ubytków, a dzięki temu pacjentowi uda się uniknąć leczenia kanałowego. Nie będzie musiał także spędzać u dentysty długich godzin.


Ogólnie o protezach zębowych

Protezy stomatologiczne ? są to protezy stosowane w dentystyce w celu uzupełnienia lub odbudowy brakującego uzębienia. Są wykonywane z metali lub ich stopów (np. z glinu, srebra, kobaltu, niklu, tytanu, rtęci), tworzyw sztucznych i ceramiki.

Zasadniczo dzieli się je na dwie grupy:

protezy stomatologiczne ruchome składają się z płyty pokrywającej część podniebienia (podczas gdy protezy całkowite pokrywają je w pełni) - gdy płyta wykonana jest ze stopu metalu jest to tzw. proteza szkieletowa - oraz osadzonych na płycie zębów (produkowanych fabrycznie); w protezach częściowych osadza się także klamry, utrzymujące tę protezę; dzielimy na:
całkowite ? odbudowujące całe uzębienie w łuku zębowym,
częściowe ? odbudowujące część łuku zębowego, gdy pacjent posiada wciąż część zębów własnych;
protezy stomatologiczne stałe, trwale umocowane w jamie ustnej; są to:
wkłady koronowe,
wkłady koronowo-korzeniowe,
zęby ćwiekowe
korony protetyczne,
licówki,
mosty,
implanty (na których odbudowuje się koronę zęba).
Stosuje się również pojęcie "protezy stałe tymczasowe" - protezy stałe mocowane tymczasowo (na cemencie tymczasowym) na miejsce protez stałych od momentu opracowania (oszlifowania) zębów do czasu wykonania indywidualnej protezy stałej przez technika.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Protezy_stomatologiczne